Önszeretet, önbizalom, önbecsülés  – amikor elkezded magadat választani

2026.05.24.

Rendben, de hogyan szeressem magam?

„Szeresd magad.”

Sokat halljuk.

Talán túl sokszor is.

De ha valaki évek óta inkább kritizálja magát, mint támogatja,  ha mindig másokat helyez előtérbe, ha belül gyakran azt érzi, „nem vagyok elég”, akkor joggal merül fel a kérdés:

Rendben, de hogyan szeressem magam, hogyan kell azt csinálni?

Ez egy fontos felismerés.

Lehet, hogy nem megy egyik napról a másikra. Apró lépésekkel mégis sikerülhet máshogy viszonyulni önmagadhoz

Talán először nem szeretni kell megtanulni magunkat, hanem elfogadni.

Mert hogyan is szerethetnénk azt, akivel folyton harcban állunk?

Sokszor azok a sebek, amiket másoktól kapunk végig kíséri az életünket, és mindezek meghatározzák azt ahogyan mi viszonyulunk magunkhoz, ahogyan mi beszélünk magunkkal.

A belső mondatok.

„Kevés vagyok.”
„Megint elrontottam.”
„Más jobban csinálja.”

“Én nem vagyok képes rá”

Ismerős?

Ha már ezt észreveszed, és elkezdesz szelídebben fordulni magadhoz, már nagy lépést tettél az önszeretet felé.

Figyeld meg, hogyan beszélsz magaddal

Ha a legjobb barátnőd mondaná magáról azt, amit te néha magadról gondolsz, mit válaszolnál neki?

Valószínűleg nem azt, amit magadnak mondasz.

Írd össze, mi jó benned

Ez nagyon egyszerű gyakorlatnak tűnik.

Mégis meglepően sokaknak nehéz.

Írj listát:

  • mire vagy büszke magadban
  • milyen pozitív visszajelzéseket kaptál az életben
  • miben vagy jó
  • mi az, amit szeretsz magadban

Eleinte lehet hogy furcsa lesz. aztán egyszer csak elkezd visszaépülni valami benned. Észre fogod tudni venni magadban az értékeidet.

Ne a múlt fájdalmait erősítsd magadban

Mindannyiunknak vannak sebei, de nem kell belőlük identitást csinálni.

Nem vagy azonos azzal, ami fájt. Nem kell újra meg újra ugyanazokat a történeteket erősíteni magadban.

Lehet másból is építkezni.

AbbóI, ami gyógyít. AbbóI, ami emel. Abból, ami jót, és örömet okoz.

Legyél jelen a saját életedben

Sokszor fejben vagyunk. A múlton rágódunk, vagy a jövőn aggódunk. Közben elszalad mellettünk az élet.

Állj meg, legyél jelen. Vedd észre mi jó most neked.

Egy kávé, egy ölelés, egy napsugár, vagy egy csendes perc. Vagy épp gyerekzsivaj, hiszen milyen jó hogy körülötted vannak. Vedd észre, a mindennapi élet örömeit, és hidd el, hogy Te is megérdemled a jót.

Ezek nem kicsi dolgok. Ezekből épül az élet.

A cél, hogy tudd úgy szeretni magad, hogy a lelked szeressen a testedben lenni.

Kezdd el észrevenni, mi az, ami nem jó neked

Ez is önszeretet.

Nem csak az, amikor jól bánsz magaddal.

Hanem amikor észreveszed,  ez nekem már sok, ez fáj. Ebben elveszítem magam.

A határ nem elutasítás

Hanem önbecsülés. Sok nőnek nehéz nemet mondani, mert azt tanulta: a szeretet alkalmazkodás, megfelelés.

A megfelelés nem szeretet. A határhúzás nem keménység, hanem önmagad tisztelete.

A másik embert nem tudod megváltoztatni

Ez néha fájdalmas felismerés, de felszabadító is.

A másik nem a projektünk. Nem feladatunk megjavítani.

Csak azt tudjuk megváltoztatni, hogyan vagyunk jelen egy kapcsolatban.

Tegyünk fel magunknak egy őszinte kérdést:

Ha a párom semmit nem változna, tudnék vele így boldogan élni?

Nem kell rögtön válaszolni, csak hagyd dolgozni a kérdést magadban. 

Aki nem tesz hozzá az életedhez…

őt van hogy el kell engedni.

Ez nem keménység. Ez tisztulás.

Nem minden kapcsolatnak kell örökké tartania. Van amelyik kapcsolat azt mutatja meg, Te mit gondolsz magadról. Tükröt tart neked. Ha ezt felismered, és te tudsz változni, tudod magad jobban szeretni, felismered az értékeidet, képes vagy meghúzni a határaidat, képes leszel bízni magadban,növekedni fog az önbecsülésed, jobban fogod szeretni magad.

Mi köze mindehhez a családállításnak?

Nagyon sok.

Sokszor nem csak személyes bizonytalanságot hordozunk, hanem hozott mintákat, családi történeteket.

Lojalitásból hasonlóan szendvedünk mint szüleink, nagyszüleink, őseink. A családi rendszerhez való lelkiismeret nem hagyja, hogy te jobban szeresd magad mint ők.

Lehet, hogy a női sors a családodban generációk óta ugyanazt ismétli.

Például: 

1.

Nagymamát megcsalták. Édesanyát megcsalták. Téged is megcsaltak. A tudattalan lojalitás azt súgja: így tartozom közéjük. így maradok a rendszer része. Ezért akár újra olyan kapcsolatot választunk, amiben szenvedni fogunk. Nem tudatosan. Hanem abból a családi mintából, ahonnan jöttünk, lojalitásból.

Ez a minta fogva tarthat attól, hogy képes legyél a saját erődbe beleállni, és úgy szeretni magad, hogy a társad hűséges tudjon lenni hozzád.

2.

Ha nagymamád, édesanyád is a család kiszolgáló személyzete volt. A munkája mellett a háztartás minden tennivalóját ő végezte, önmaga igényit teljesen háttérbe szorította, lehet hogy Te is ugyanezt teszed. Mindig más a fontosabb, mindig másnak akarsz megfelelni.

Márpedig az önszeretet úgy, hogy mindig másokat teszel magad elé, a családi rendszerhez kapcsolódó lojalitás miatt, nem igazán fog sikerülni.

3.

Ha édesanyád, nagymamád kiszolgáltatott volt, akár anyagi okok miatt, akár a gyerekek miatt, akár a szüleik miatt, rendszer szinten az életed része lehet az alárendelődés, kiszolgáltatottság “keresése” és tudat alatt úgy kapcsolódsz, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerülj. Így csorbát szenvedhet eredendően az önbecsülésed, önbizalmad, önszeeteted.

Sorolhatnék még számtalan példát, ahol az önszeretet, önbizalom, önbecsülés sérülhetett a családi rendszerben.

A családállításban ezekre lehet rálátni, és feloldani. Hogy neked már ne kelljen ugyanazt ismételned.

Meg lehet állítani azt, ami generációkon át ismétlődött

Talán ez az egyik legszebb része. Nem csak magadért teszed, hanem azokért is, akik utánad jönnek.

Mert ha te kilépsz egy mintából, a gyermekeid már nem viszik tovább.

Te megállíthatod ezt.

Ha úgy érzed, szeretnél ránézni, milyen családból hozott minták hatnak az önszeretetdre, önbizalmadra, önbecsülésedre vagy kapcsolataidra, a ColorGenetics® egyéni családállítás ebben támogathat.

Időpontfoglalás: +36 20 525 9851

Végül szeretnék itt hagyni neked egy gondolatot, ami sokat ad nekem is

“Nem kell tökéletesen gondolkodni. Nem kell mindig pozitívnak lenni.

Csak mindig kereshetsz egy picivel könnyebb gondolatot

Egy gondolatot, amitől nem szorul össze annyira a szíved

Egy gondolatot, amitől egy kicsit több levegő jut beléd

Egy gondolatot, ami visszavisz önmagadhoz.”

/ Abraham – Hicks/

Talán egy benned megszülető új gondolat már egy generáció történetét írja át. 

Hozzászólás